首頁 > CHEMI-CON代理商 > EMHS160ARA362MMH0S
影像僅供參考,以產品規格為準
EMHS160ARA362MMH0S
型號描述:
3.6 mF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 55mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
型號:
EMHS160ARA362MMH0S
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Applications
Automotive, High Temperature Reflow
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Capacitance
3.6 mF
Voltage - Rated
16 V
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz