20021121-00010C8LF
- 型號描述:
Connector Header Surface Mount 10 position 0.050" (1.27mm)
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
- 型號:
- 20021121-00010C8LF
- 品牌:
- Amphenol ICC (FCI)
數量:
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Features
- Pick and Place
- Connector Type
- Header
- Voltage Rating
- 125VAC
- Current Rating (Amps)
- 1A per Contact
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of Positions
- 10
- Number of Rows
- 2
- Style
- Board to Board
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C
- Contact Type
- Male Pin
- Fastening Type
- Push-Pull
- Number of Positions Loaded
- All
- Termination
- Solder
- Ingress Protection
- Material Flammability Rating
- UL94 V-0
- Contact Material
- Copper Alloy
- Insulation Color
- Black
- Pitch - Mating
- 0.050" (1.27mm)
- Contact Finish - Mating
- Gold, GXT™
- Contact Finish Thickness - Mating
- 30.0µin (0.76µm)
- Contact Finish - Post
- Tin
- Contact Shape
- Square
- Contact Length - Post
- Insulation Height
- Shrouding
- Unshrouded
- Overall Contact Length
- Insulation Material
- Thermoplastic
- Row Spacing - Mating
- 0.050" (1.27mm)
- Contact Length - Mating
- 0.120" (3.05mm)